Биомаркери
Биомаркерите измерват два аспекта на заболяването: амилоидно натрупване (чрез ликворно изследване и позитивно амилоидно изобразяване) и невронално увреждане (ликворно изследване, снижен церебрален глюкозен метаболизъм и темпорална/париетална атрофия).
По-нови изследвания показват, че амилоидната патология може да предхожда невроналното увреждане до 20 години. Следователно, в предклиничната фаза на БА амилоидните биомаркери като ликворното изследване и амилоидна позитронна емисионна томография (PET) могат да бъдат полезни.
Диагнозата Леко когнитивно нарушение при болест на Алцхаймер (ЛКН-БА) е с голяма вероятност при наличие на β-амилоид биомаркер (РЕТ или ликвор) И биомаркер за невронално увреждане (ликвор, FDG, MРТ)
С прогресията на заболяването по-информативни са биомаркерите на невроналното увреждане.
Предлагат се 4 диагностични стъпки
- Първа стъпка - установяване на наличието на ЛКН на базата на досегашните критерии
- Втора стъпка - определяне на характера на когнитивните и функционалните показатели за оценка при диагностицирането
- Трета стъпка - установяване на етиологична диагноза на ЛКН-БА въз основа на изключване на съдови, травматични и други медицински причини, търсене на когнитивен спад, когато е възможно, търсене на генетични фактори, когато е възможно
- Последна стъпка - установяване наличието на позитивни биомаркери за БА
NIA/AA критериите имат предимства и подобрения спрямо предхождащите диагностични критерии на NINCDS/ADRDA. Те подкрепят диагностицирането на БА преди поява на дементния синдром и отбелязват как да бъдат интегрирани биомаркерите в диагностичните критерии. При NIA/AA критериите използването на биомаркери е по избор и клиничната информация може самостоятелно да е достатъчна за диагностиката на ЛКН или вероятна деменция при БА.
Сред биомаркерите, амилоидните показатели могат да имат особено информативна роля при рисковите лица за развитие на БА и продромалната БА.
Предложение на консенсуса:
Препоръчва се приложение на критериите с включване на биомаркери само за специализирани дементни центрове с възможности за подробни невропсихологични изследвания, невроизобразяване и ликворно изследване със съответни стандартизирани методики.
Следващa >> | |
|